Vispārīgi jautājumi
Kas ir bitkoini?
Bitkoins – ar lielo burtu, ko izmanto, lai aprakstītu Bitkoina koncepciju vai visu tīklu kopumā. Piemēram: “Es šodien esmu studējis Bitkoina protokolu.”
Valūtas vai norēķinu vienības apzīmējumam izmanto vārdu ar mazo burtu: bitkoins, bitkoini. Piemēram: “Es šodien nosūtīju 0.03 bitkoinus”; bieži tam izmanto arī abreviatūras BTC vai XBT.
Kā man iegūt bitkoinus?
Ir daudz veidu kā iegūt bitkoinus:
- saņemt bitkoinus kā samaksu par precēm vai pakalpojumiem,
- nopirkt internetā speciālos maiņas punktos vai kriptovalūtu biržās,
- pašam radīt jaunu bloku jeb nodarboties ar bitkoinu “rakšanu” ( šobrīd par bloka radīšanu līdz 2020.gada maijam var saņemt 12,5 bitkoinus ), pēc halvinga tie būs tikai 6.25 BTC
- piedalīties kopējā bloka radīšanā jeb “rakšanā” – maininga pūlos.
Kā rodas jauni bitkoini?
Jaunas bitkoina monētas ģenerē tīkla mezgls, kas izpilda noteiktu kriptogrāfisku darbu – heša atrašanu. Balva par šo darbu ir bitkoina monētas. Pirmajos 4 bitkoina pastāvēšanas gados tika radīti 10 500 00 BTC. Summa samazinās katrus 4 gadus uz pusi. 5 250 000 BTC nākošos 4 gadus, 2 625 000 BTC nākošos 4 gadus utt..Kopējais bitkoina monētu daudzums nedaudz nesasniegs 21 000 000 BTC. Bloka radīšana notiek katras 10 minūtes. Pēc katriem 2016 blokiem sarežģītība palielinās. Šobrīd par bloka radīšanu līdz 2020.gadam var saņemt 12,5 bitkoinus. 21 000 000 BTC uz visiem pasaules iedzīvotājiem ir ļoti mazs skaitlis, ļoti.
Cik daļās dalās bitkoins?
Tehniski bitkoinu var sadalīt ar 8 zīmēm aiz komata. Tāpēc šobrīd mazākais bitkoina lielums ir 0,00000001 BTC.
Kā sauc bitkoina daļas?
- 1 BTC = 1 bitkoins
- 0.01 BTC = 1 cBTC = 1 cent-bitkoins (arī bitcents)
- 0.001 BTC = 1 mBTC = 1 mili-bitkoins (arī мbits )
- 0.000 001 BTC = 1 µBTC = 1 mikro-bitkoins (arī mikrobits)
- 0.000 000 01 BTC = 1 satoši
Cik ilgu laiku aizņems visu bitkoina monētu radīšana?
Pēdējais bloks, kurš radīs monētas būs bloks № 6 929 999. Tas tiks radīts ap 2140.gadu. Tad kopējais apgrozībā esošais monētu daudzums būs 20 999 999.9769 BTC. Pat ja tiks palielināts bitkoina daļu daudzums līdz 16 cipariem aiz komata, tas nebūs lielāks par 21 mlj. BTC. Piemēram, 16 ciparu aiz komata gadījumā, tas būs 20 999 999,999999999496 BTC.
Ja netiks vairs radītas bitkoina monētas, kā tiks radīti bloki?
Pēc visu bitkoina monētu radīšanas par galveno atlīdzību darbībai bitkoina tīklā kļūs komisija par bitkoina transakcijas apstrādi. Pat pēc bloka № 6 929 999 radīšanas tiks veidoti jauni un jauni bloki transakciju apstrādei.
Ar ko nodrošināts bitkoins? Kas to uztur?
Bitkoini ir vērtīgi tāpēc ka tiek pieņemti kā maksāšanas līdzeklis. Gluži kā ASV dolārs pēc zelta standarta atcelšanas, bitkoina galvenā vērtība ir lietotāju uzticība – jo lielāka uzticība, jo lielāks pieprasījums, jo lielāka bitkoina cena. Nav centrālās sistēmas, kas to emitē, to uztur decentralizēts lietotāju tīkls. Jebkurš, kuram pieder kaut 1 satoši. Šī ir pirmā šāda sistēma pasaulē, kuru nekontrolē bankas vai citi starpnieki. Kā uzstādīt savu Bitkoina nodi un kļūt par Bitkoina tīkla mezglu – skatīt sadaļā Bitkoina node.
Bitkoins – tā ir finansu piramīda?
Finansu piramīdā dibinātāji pārliecina investorus, ka tie saņems peļņu. Bitkoins nedod tādu garantiju. Bitkoina tīklā neeksistē centrālās atbildīgās juridiskās personas, bet lietotāji paši rada bitkoina ekonomiku. Bitkoins tā ir jauna veida nauda, kas segta ar lietotāju uzticību, neiespējamību veikt lielāku emisiju par 21 mlj. BTC ( drukāt naudu un radīt inflāciju ) un viltošanas neiespejamību ( par to gādā lietotāju tīkls ).
Kas ir mainings?
Mainings (no angļu vārda mining) kalnu rūpniecībā nozīmē derīgo izrakteņu izstrādi, mūsu gadījumā “virtuālā zelta” ieguvi – Bitcoin ieguvi. Maineri (miner, ogļrači) – cilvēki, kuri nodarbojas ar mainingu, vai specializētas maininga ierīces.
Cik daudz pelna maineri?
Bitcoin sistēma ir decentralizēta, tajā ir iestrādāti monētu ģenerācijas sarežģītības principi atkarībā no sistēmas summārās jaudas. Sarežģītība tiek mainīta ik pēc 2016. blokiem tā, lai vidēji stundā tiktu risināti seši bloki. Tāpēc sarežģītības izmaiņas notiek aptuveni ik pēc 14 diennaktīm. Bet, ja tīkla jauda tiek palielināta, tad sarežģītība mainās agrāk (palielinās), bet, ja tīkla jauda krīt, tad sarežģītība mainās vēlāk (samazinās). Skaidrs, ka šobrīd neviens ar solo mainingu, kad Bitcoin tīklam ir pieslēgta tikai viena ierīce, nenodarbojas. Parasti maineri pieslēdzas kādam maininga pūlam.
Kas ir maininga pūls?
Pašlaik katrs, kurš atradīs bloku ( parasti tas aizņem Bitcoin tīklā 10 minūtes ), saņem 12.5 BTC. No 2020.gada maija tie jau būs tikai 6.25 BTC. Vienatnē to ir ļoti grūti, jo jums nav lielas skaitļošanas jaudas. Lai risinātu šo uzdevumu, ir izveidoti maininga pūli, kuros apvienojas maineri ar savām iekārtām.
Es atrodos maininga pūlā un atrodu bloku. Vai varu nedot viņa pūlam un paņemt visus BTC sev?
Nē, nesanāks. Katrs maineris pūlā meklē bloku pa servera uzdevumiem, no tehniskā viedokļa tas ir līdzvērtīgi tam, ka visas ierīces atrastie risinājumi pieder pūlam. Kad kāds no pūlam pieslēgtajiem maineriem atrod bloku, apbalvojuma transakcija nāk uz pūla maku.Un tikai pēc tam programmatūra, kas vada maineru darbu, sadala starp tiem balvas. Bet, ja pūla saimnieks ir blēdis, viņš var piešķirt visus atrastos bitkoinus sev, un jūs neko nevarat darīt.
Lielākā daļa lielo pūlu vadītāju Bitcoin sabiedrībā ir zināmi, bet mazi pūli bieži ir anonīmi. Tāpēc, izvēloties pūlu, izrādiet piesardzību un pēc iespējas biežāk sūtiet iegūtos bitkoinus uz savu maku.
Kas ir ASIC maineris?
ASIC (abreviatūra no angļu val. Application Specific Integrated Circuit ) ir mikroshēma, kas ir specializēta konkrēta uzdevuma risināšanai. Atšķirībā no vairuma integrālo shēmu, specializētās mikroshēmas lieto konkrētajās ierīcēs un veic stingri ierobežotas funkcijas, kas raksturīgas tikai šai ierīcei. ASIC piemērs var būt mikroshēma, kas izstrādāta vienīgi mobilā tālruņa pārvaldībai, aparatūras kodēšanas/audio un video signāliem (signālprocesori).
Mainingam ASIC mikroshēmas tiek izmantotas tāpēc, ka to noteiktās struktūras dēļ ir stipri palētināts mikroshēmu ražošanas process, kā arī mikroshēmu šaurās specializācijas dēļ palielinās mainera produktivitāte un energoefektivitāte.
Kāpēc man jāgaida 10 minūtes pirms es varu tērēt naudu, ko saņēmu?
10 minūtes ir vidējais laiks, lai atrastu bloku Bitcoin tīklā. Atkarībā no veiksmes, bloka atrašana var ilgt vairāk vai mazāk par 10 minūtēm. Pavisam nesen 2019.gada novembrī bloks netika atrasts veselas 50 minūtes.
Bloki ir veids, kā panākt vienošanos par to, kam un cik bitkoinu pieder . Tiklīdz bloks tiek atrasts, visi piekrīt, ka jums pieder jūsu saņemtās monētas, tāpēc varat tās iztērēt. Aptuveni 6 bloki vai 1 stunda ir pietiekami, lai padarītu bloka atcelšanu neiespējamu. Tas ir ievērojami labāk nekā kredītkaršu rādītāji, kur banka var pieprasīt atmaksāt naudu pat pēc trim mēnešiem pēc sākotnējā darījuma! Stunda un darījums ir noticis. Eksistē Bitcoin tīkla otrā līmeņa risinājums – Lightning Network. Par kuru varat izlasīt mūsu mājaslapā. Tur pārskaitījumi notiek momentāni, bet ir sava specifika.
Kāpēc tieši desmit minūtes? Tas ir kompromiss, ko izvēlējās Satoši starp jauno bloku izplatīšanas laiku lielos tīklos un darba apjomiem, kas iztērēti ķēdes sašķelšanās dēļ. Ja šajos vārdos nav nekādas jēgas, neuztraucieties. Tehnisko dokumentāciju pētīšana, paskaidros visu smalkāk. Tāpēc mūsu mājaslapā ir sadaļa Grāmatas,- kas domāta erudītiem Bitcoin lietotājiem, kuri grib zināt visas mazākās fineses.
Kāpēc mana bitkoin adrese pastāvīgi mainās?
Ikreiz, kad uz adresi, kas norādīta sadaļā “Jūsu adrese” notiek transakcija, bitcoin-maks to maina uz jaunu adresi. Tā ir labā ziņa, jo tādā veidā palielinās anonimitāte – jūsu izdarītos maksājumus būs grūtāk izsekot, jo Bitcoin tīkla blokķēde ir publiski pieejama un dažādas kompānijas seko līdzi notiekošajiem procesiem Bitcoin tīklā – sākot no FIB un beidzot ar dažādām datu analīzes kompānijām. Tā kā vairums cilvēku ir godīgi, tad tāda blenšana Jūsu bitcoin-makā parasti ir lieka un eksistē vēl daži risinājumi kā blenzēju skatu aizmiglot – arī CoinJoin un uz privātumu orientēti Bitcoin maki.
Ja nosūtīsit BTC uz neesošu adresi, tie tiks nosūtīti? Vai pastāv pārbaudes iespēja kā pārbaudīt neeksistējošu adresi?
Bitkoini dosies ceļā. Saņēmējs būs laimīgās atslēgas īpašnieks no nākotnes, kuram kādreiz piederēs šī adrese. Tā kā pirms kaut ko sūtīt Bitcoin tīklā, – nepieciešams trīs reizes pārbaudīt adresi uz kuru sūtat – viens nepareizs cipars un Jūsu bitkoini dodas nākotnē.
© 2020 The Bitcoin Foundation Latvia