Bitcoin tirgus kapitalizācija ir ļoti svārstīga. Tirgus nav salīdzinoši liels ( 2018.gada janvārī ap 200 miljardiem ASV dolāru ) , un ir vairāki spēlētāji kuriem pieder pat 1% bitkoinu. Satoši Nakamato bitkoina tīkla iesākumā, kad tajā darbojās ļoti mazs dalībnieku skaits ieguva ap 1 000 000 bitkoina monētu. Brāļi Cameron Winklevoss and Tyler Winklevoss pēc 85 miljonu $ attiesāšanas no Facebook šefa Marka Cukerberga lielu daļu šīs naudas ieguldīja Bitkoinos un šobrīd uzskatāmi par dolāru miljardieriem. Tirgus ir mazs, ļoti volatils ( mainīgs ), Bitkoina vērtība dienas laikā var mainīties pat 20-30% robežās un tādēļ diezzin vai ir prātīgi uzreiz mesties biržā ar saviem pēdējiem līdzekļiem. Biržas spekulanti iesācējus sauc par “kāmīšiem”, jo tie ieguldījuši pēc biržas mērogiem nano lielu summu, tūlīt pat gaida bitkoina vērtības dubultošanos, un ja tas nenotiek, un pēkšņi Bitkoina vērtība krīt par 20% sāk nervozēt un steidz tos ātri, kaut ar zaudējumiem, pārdot. Biržas valodā to sauc par “kāmīšu apcirpšanu”, un tas notiek regulāri.
Biržās šobrīd darbojas ar mākslīgo intelektu apveltītas pirkšanas un pārdošanas sistēmas, kuras maksā pieklājīgu naudu, un kuras arī rada šos lielos viļņus, kuros labi jūtas “vaļi” ( lielie pirceji un pārdevēji biržās ), kuri vienā pirkumā investē 1.5 miljardus ASV dolāru un vairāk ( 2018.gada sākumā no kriptovalūtu biržām tika izņemti ap 400 miljardi dolāru, tādejādi piefiksejot peļņu ), bet “kāmīši” , ieraugot lielo vilni, kuru radījuši “vaļi” ar savām astēm, sāk pastiprināti svīst no briesmām, zaudē drosmi un visu pārdod ar zaudējumiem.
Mēs ieteiktu sākt ar Bitcoin-maka atvēršanu un investēt, iegādājoties salīdzinoši mazu summu – 0,001 līdz 0,01 BTC. Un protams vislabāk par to aizmirst uz 5 gadiem, jo ja tirgus attīstīsies, tad nenoliedzami pieaugs Bitcoin vērtība, ja Bitcoin kādu apstākļu iespaidā izzudīs, būsiet zaudējuši 10-100 EUR. Bitcoin vislabāk glabāt hardware wallet – ražotāji Ledger un Trezor. Reklāmas saites jūs varat redzēt mūsu mājaslapā. Ledger piedāvā instalēt arī mobilajā telefonā aplikāciju Ledger Live, kas sinhronizējas ar hardware wallet un kamēr Jūsu bitkoini mierīgi tajā dus un ir aizsargāti, mobilajā telefonā tiek attēlots šībrīža kurss. Un hakeri šoreiz, pat ja uzlauzīs Jūsu telefonu, neko neiegūs, ja vien pats neaizsūtīsiet viņiem savu privāto atslēgu. Hardware wallet ir Šveices konts Jūsu kabatā, tā tam arī jāpieiet un jāsargā savas privātās atslēgas. Ar Bitcoin var iegādāties preces gan amazon.com, gan alibaba.com, izmantojot aplikāciju lolli.com, Jūs pat iegūsiet 5-10% cashback saviem pirkumiem BTC. Katru dienu sekot kursa svārstībām nav ieteicams, kaut vai no labas veselības saglabāšanas viedokļa. Arī dotcom burbulis 20.gs beigās plīsa un aiznesa sev līdz ļoti daudz investoru naudas, neapšaubāmi plīsīs arī kriptovalūtu burbulis. Protams – kurā brīdī un kādā veidā, kādā tirgus piesātinājuma pakāpē, kura kriptovalūta izdzīvos un turpinās vērtības pieaugumu, tie ir jautājumi uz kuriem var atbildēt tikai pats investors. Mēs savā mājaslapā sniegsim pēc iespējas objektīvāku informāciju, bez optimistiskām prognozēm, lēmumi jāpieņem Jums pašiem.
Tas ko der atcerēties – Bitkoinu skaits ir ierobežots – 21 000 000. Atšķirībā no papīra naudas, kuras drukas mašīnas palaistas pilnā ātrumā. Šobrīd emitēti ap 18 000 000. Katru dienu tiek emitēti 3600 bitkoinu. Emisijai jānoslēdzas 2140.gadā. Ja Bitkoinu tirgus kapitalizācija sasniegs 9 triljonus ASV dolāru ( zelta tirgus kapitalizācija ) , 1 BTC maksās ap 450 000 ASV dolāru. Tuvākajā laikā – 2020.gada maijā notiks Bitcoin halvings, kad par viena bloka atrašanu katrās 10 minūtes maineriem maksās nevis 12.5 BTC, bet tikai 6.25 BTC un BTC kļūs daudz grūtāk iegūstams, – tas atsauksies dabiski uz cenu.
Tas ko der iegaumēt pirms sāk operācijas ar Bitkoinu, – Bitcoin tiek izmantots arī noziedzīgiem mērķiem, pēc pēdējiem pētījumiem 1-2% no kopējā apjoma. Šeit publicējam Chainanalysis pētījumu par kriptovalūtu izmantošanu noziedzīgiem mērķiem.
© 2020 The Bitcoin Foundataion Latvia