Kas ir Bitmonētas?

Bitmonētas ir pīringa maksāšanas sistēma un finansu tehnoloģija, kas lauž iesīkstējošos priekšstatus par naudu un tās lomu sabiedrībā. Bitmonētu entuazisti no visas pasaules tic, ka šī pīringa finansu sistēma kļūs par pasaulē atzītu ciparu tehnoloģijas ēras naudu. Bitmonētas neuztur kāda valsts vai centrālā banka, bet decentralizēts lietotāju tīkls. Bitmonētas, to radītais kods, tā lietotāju vidū tiek uzskatīts par svarīgāko izgudrojumu cilvēces vēsturē, to salīdzinot ar Interneta izgudrošanu.

Kas ir nauda? Nauda nav bartera attīstības produkts, kā uzskata daudzi vēsturnieki,  bet nauda patiesībā ir cilvēku savstarpējo parādsaistību sistēmas iegrāmatošanas produkts. Iesākumā ļaudis savus parādniekus un tos kuriem ir parādā,  paturēja prātā. Naudas izgudrošana ļāva paplašināt šo sistēmu, ļāva tajā piedalīties cilvēkiem kuri viens otram neuzticējās.

Tas, ka daudzi atzīmē, ka Bitmonētām nepiemīt iekšējas vērtības, tas ir tikai ciparu kods,  vēl neko nenozīmē. Bitmonētām ir ierobežota emisija – 21 mlj. Bitmonētu tiks emitēti līdz 2140.gadam. Šobrīd emitēts 18 mlj. Bitmonētu. Tas tiek uzturēts ar lietotāju decentralizēta tīkla palīdzību. To nevar iznīcināt, tad jāiznīcina, vai jāatslēdz visa interneta infrastruktūra.

Zelts netika izmantots kā nauda tā īpašas vērtības dēļ, tas ieguva vērtību tāpēc ka bija labi piemērots izmantošanai kā nauda. Tas labi kalpoja kā nauda, tieši savu fizisko īpašību dēļ. Katrs zelta stienis bija ekvivalents ierakstam vispārējā “grāmatvedības sarakstā”, kas uzskaita parādus.

Kas ir vērtība? Vērtība ir tieši ieraksts šajā universālajā “grāmatvedības sarakstā”. Tas ir bagātības fiziskais simbols un varas simbols. Tikko mums jāsāk uzticēties bankām, valdībām, vērtība kļūst apdraudēta. Bankas var slēgt kontus, valdības var emitēt papildus papīra naudu, un mūsu rīcībā esošās naudas daudzums strauji kļūs nevērtīgs.

Bitmonētas – tā ir vienkāršota šāda “grāmatvedības saraksta” versija. Visiem pieejams reģistrs, kur katrs var vienkārši izsekot savus un svešus parādus.

Bitmonētas ir naudas evolūcijas nākamais solis. Bitmonētu īpašnieks precīzi zin, kādi aktīvi ir viņa rīcībā, neatkarīgi no atrašanās vietas. Bitmonētas var pirkt, pārdot un jebkurš, kuram pieejams interneta savienojums. Tas nav zelts, kura pārvadāšana čemodānos no vienas vietas uz otru var sagādāt problēmas. Naudas pārvedumi šobrīd pasaulē prasa 3-4 dienas, un transakcijas komisija svārstās ap 1-2%. Tas pats attiecas uz darbībām ar kredīkartēm VISA, MASTERCARD.

Bitmonētu pārskaitījums izpildās 10 minūšu laikā, pie normālas tīkla noslodzes, un tu vari brīvi rīkoties ar savu naudu jebkurā pasaules malā, tev nav jāgaida bankas apstiprinājums, papildus jautājumi kas, ko, kā, kāpēc tik daudz.

Mūsdienu valūtu problēma ir tā, ka lai finansu sistēma strādātu, nepieciešams sasniegt savstarpējas uzticības līmeni starp iesaistītajām pusēm. Nepieciešams uzticēties centrālajai bankai  un ticēt ka tā nepieļaus valūtas devalvāciju. Tomēr finanšu pasaule ir pilna ar piemēriem, kad šī uzticība tiek ļaunprātīgi izmantota, un to Latvijas iedzīvotāji parasti izbauda uz savas ādas – un parasti visi kopā maksājot svešus rēķinus. Spilgts piemērs 2008./2009.gada finansu krīze Latvijā, kuru izraisīja amerikāņu kompānijas Lehmans Brothers bankrots un vietējo skandināvu banku uzpūstais nekustamā īpašuma burbulis.

Bitmonētas nav panaceja mūsdienu pasaules problēmu atrisināšanai, tomēr tas ir mēģinājums uzlabot mūsu izpratni par naudu, modernizēt to, padarīt tās lietošanu vieglāku un galvenais – tas atņem varu pasaules finanšu oligarhijai, kuras izpratne par parastā “mazā cilvēka” lomu pasaules vēsturē līdzinās vergturu un vergu attiecībām.

Kapitālismam šobrīd ir gan morālā, gan finansiālā krīze, un izeja no tās nebūt vēl nav redzama. Vai tas būs Bitmonētu nopelns, ka šāda izeja tiks meklēta, to rādīs laiks.

Bitmonētu  īpatnības, ar ko tās atšķiras no citiem elektronisko un papīra naudas veidiem:

Decentralizācija un pieejamība.

Bitmonētu tīkls ir visu klientu programmu (maku) un izkliedētās datu bāzes “blockchain” kombinācija ( blokķēde, bloku ķēde ), kas tiek glabāta katrā Bitcoin tīkla datorā, kurā ir instalēts pilns Bitcoin core. Blokķēde ir pilnībā atvērta, lai būtu iespējams apskatīt visas sistēmas operācijas. Izveidot savienojumu ar šo reģistru iespējams, izmantojot savu maku vai tīmekļa saskarni no jebkuras vietas pasaulē, bez paroles un jebkādas citas autorizācijas.
Pilnīga maksājumu pārredzamība. Jebkura maksājuma vēsturi var (teorētiski) izsekot līdz brīdim, kad tika radīta Bitcoin monēta, un maksājumu vēsture nekad netiks izdzēsta no datu bāzes ( blokķēdes ). Zinot tikai Bitcoin adresi, varat jebkurā laikā uzzināt visas šīs adreses saņemtās vai nosūtītās transakcijas.
Brīva līdzdalības pakāpes izvēle. Varat instalēt Bitcoin Core klientu, kurš glabā visu transakciju vēsturi. Ja nav nepieciešams autonomais darbs un blokķēdes analīze, varat instalēt vienu no vieglajiem vai mobilajiem makiem, kas prasa ievērojami mazāk resursu. Ja jūs grasāties tikai apmaksāt nelielus pirkumus  vai vienkārši izmēģināt tehnoloģiju – pietiek ar mobilo vai tiešsaistes maku. Maksimālajai drošībai ir aparatūras maki ar papildu aizsardzības pakāpēm.

Tīkla kontroles neesamība.

Tā kā blokķēde ir starp datoriem sadalīta datu bāze, kas izveidota uz vienlīdzīgu mezglu pamata, Bitcoin tīklam nav kontroles centra, kas  var sasaldēt kādu kontu, mainīt kases vienību skaitu sistēmā, bloķēt vai atcelt maksājumu. Ir nelielas komisijas, kuru apmērs praksē ir gandrīz nemanāms un nav atkarīgs no pārskaitījuma summas. Darījumi sistēmā ir neatgriezeniski tāpat kā operācijas ar skaidru naudu.

Anonīmo norēķinu iespēja.

Bitcoin sniedz ērtu un, ja nepieciešams,anonīms norēķinu līdzeklis, adrese – konta numurs sistēmā – nav saistīts ar tā īpašnieku, un tā atvēršanai nav nepieciešami nekādi dokumenti. Tā ir aptuveni 34 rakstzīmju virkne no cipariem un latīņu alfabēta burtiem dažādos burtos. Tā izskatās, piemēram mūsu ziedojumu adrese, – 1AxEim8S4YtbdZLfUJsPfFDPiwUEsCf8o3. To var pārveidot par QR kodu un tādā veidā Bitcoin adrese ir viegli saprotama mobilajām ierīcēm.

Balva par Bitcoin decentralizētā tīkla atbalstu.

Jaunās bitmonētas saņem tie, kuri veic skaitļošanas operācijas, kas nodrošina transakciju nodošanu. Aprēķini ieguva nosaukumu “mainings”, no angļu vārda “mining” – derīgo izrakteņu ieguve. Tos, kuri nodarbojas ar šiem aprēķiniem, sauc par “maineriem”. Viņu uzdevums ir ierakstīt vienā blokā visas transakcijas, kas notikušas tiešsaistē kopš iepriekšējā bloka (vidēji 10minūtēm), un “aizzīmogot” to ar sarežģītu kriptogrāfisku parakstu. Nākamais bloks tiek aprēķināts, pamatojoties uz iepriekšējā parakstītāja parakstu, kas garantē transakciju neatgriezeniskumu, kā arī novērš nokļūšanu “viltotu” naudas zīmju sistēmā. Bloki tiek savienoti savā starpā, veidojot ķēdi – blokķēdi.

Kriptogrāfiska aizsardzība.

Ar katru jaunu bloku aug skaitļošanas jauda, kas nepieciešama, lai aprēķinātu visu blokķēdi no nulles, un jo garāka ķēde, jo grūtāk ir uzlauzt tīklu. Šobrīd Bitcoin ir decentralizēts skaitļošanas tīkls, kura ražīgums vairāk nekā 8 reizes (pēc SHA-256 aprēķina ātruma) pārsniedz visu superdatoru kopējo skaitļošanas jaudu pasaulē. Lai gūtukontroli pār šo tīklu, ir vajadzīgi milzīgi resursi un izdevumi simtiem miljonu dolāru apmērā. Bitmonētu tīkls šobrīd patērē tādu pašu enerģijas daudzumu kā tāda Eiropas valsts kā Šveice.

Ilgtermiņā tieši ekosistēmas lielums, lietojamība un izplatība nodrošina kriptovalūtas pieprasījumu un līdz ar to arī tās cenas pieaugumu vai tieši pretēji, – tās kritumu. Savu lomu spēlē arī kriptovalūtas mērogošanas iespējas jeb spēja pielāgoties straujam transakciju skaita pieaugumam un nodu, kuras apstrādā transakcijas, caurlaidības spējai. Šobrīd šie rādītāji vislabākie ir tieši Bitcoin, kuram kopš 2017.gada  attīstās mērogošanas risinājumu otrā kārta – Lightning Network.

Īsi video angļu un krievu valodā:

Jimmy Song: Bitcoin as Money – 29/01/18

Bitcoin Core – Обзор кошелька | Больше, чем Биткоин кошелек

 

© 2020 The Bitcoin Foundation Latvia

error

Vai bija noderīgi? Ja jā, tad atbalsti lūdzu mūs sociālajos tīklos - sekojot vai spiežot like. Lai varam sniegt informāciju vēl vairāk iedzīvotājiem Latvijā par Bitcoin. Paldies Tev jau iepriekš par atbalstu!

Ziņas e-pastā