Termini

Šajā sadaļā būs pieejami daži Bitcoin termini, kurus Jūs jau droši vien esat dzirdējuši. Bitcoin piedāvā jaunu pieeju maksājumu īstenošanai, tātad jūsu vārdnīcas krājums papildināsies ar jauniem terminiem. Neuztraucieties, jo jūs vienmēr uzzināsiet jaunus vārdus pat tad, ja skatāties televizoru – mēs lieki nepārslogosim Jūsu “operatīvo atmiņu”.
Mēs savā mājaslapā turpmāk lietosim arī Bitcoin latviskoto formu Bitkoins, jo tās lietošana daudziem būs vienkāršāka un saprotamāka, kā lietot akadēmiski it kā pareizāko Bitmonētas vai anglisko Bitcoin ( latviskajā transskripcijā – bitkoin, kas skan līdzīgi arī krievu valodā ). Bet latviešu valodas pētniekiem protams ir iespējas vēl piestrādāt pie šī jautājuma un izveidot varbūt pat kādu jaunvārdu.

Adrese

Bitkoina adrese ir līdzīga fiziskai vai e-pasta adresei. Tā ir vienīgā informācija, kas Jums jāpiešķir kādam, lai viņš jums samaksātu ar Bitkoina palīdzību. Vienīgā atšķirība ir tāda, ka katra adrese jāizmanto tikai vienai transakcijai, ja negribat, lai kāds lūr pār plecu Jūsu kriptovalūtu makā.

Bitkoins

Bitkoins – ar lielo burtu, ko izmanto, lai aprakstītu Bitkoina koncepciju vai visu tīklu kopumā. Piemēram: “Es šodien esmu studējis Bitkoina protokolu.”

Valūtas vai norēķinu vienības apzīmējumam izmanto vārdu ar mazo burtu: bitkoins, bitkoini. Piemēram: “Es šodien nosūtīju 0.03 bitkoinus”; bieži tam izmanto arī abreviatūras BTC vai XBT.

Bloks

Bloks – tas ir ieraksts bloku ķēdē ( blokķēdē ), kurā ir ietverti daudzi gaidoši transakciju apstiprinājumi un tas tās arī apstiprina. Vienkārši aprakstot šo procesu, ik pēc 10 minūtēm, izmantojot mainingu, bloku ķēdē tiek pievienots jauns transakciju bloks.

Maks

Bitkoina maks, vienkāršojot, tas ir fiziska maka ekvivalents Bitkcoin tīklā. Maks patiesībā satur jūsu privāto atslēgu (atslēgas), kas ļauj tērēt bitkoinus. Katrs bitkoina maks rāda visu bitkoinu bilanci, ko viņš kontrolē, un ļauj jums samaksāt konkrētu summu konkrētam cilvēkam līdzīgi kā fiziskais maks. Tas atšķiras no kredītkartēm, kur no jums līdzekļus noraksta pārdevējs.

Kriptogrāfija

Kriptogrāfija ir zināšanu joma, kas pēta ziņojuma slepenības nodrošināšanas metodes, kuru uzticamību pierāda matemātiski. E-komercijā un banku biznesā jau sen tiek izmantotas kriptogrāfijas metodes. Bitcoin kriptogrāfija tiek izmantota, lai novērstu iespēju iztērēt līdzekļus no sveša maka vai sabojāt bloku ķēdi. Turklāt to izmanto maka šifrēšanai, lai to nevarētu izmantot bez paroles. Sīkāk ar kriptogrāfiju varat iepazīties mūsu sadaļā “Bitkoins profiem”, kur iespējams noklausīties vairākas video lekcijas par kriptogrāfiju.

Mainings

Bitkoinu mainings ir process, kas paredz datora aparatūras resursu izmantošanu, lai veiktu matemātiskus aprēķinus transakciju apstiprināšanai un Bitkoina tīkla drošības nodrošināšanai. Kā atlīdzību par saviem pakalpojumiem maineri saņem līdzekļus par apstiprinātajām transakcijām – jaunizveidojamiem bitkoiniem. Mainings ir specifisks un ar konkurenci bagāts tirgus, kurā atalgojums tiek dalīts atbilstoši veikto aprēķinu skaitam. Ne visi Bitkoina lietotāji izmanto mainingu, tas nav viegls veids, kā nopelnīt.

Atkārtotā izlietošana ( divkāršais tēriņš )

Ja ļaunprātis mēģina iztērēt savus bitkoinus divos dažādos darījumos, tad to sauc par divkāršo tēriņu. Blokķēdes Bitkoina mainings eksistē, lai tīkls varētu viennozīmīgi saskaņot, kuru no šīm transakcijām apstiprināt un kuru attiecīgi uzskatīt par spēkā neesošu.

Paraksts

Kriptogrāfiskais paraksts ir matemātisks mehānisms, kas ļauj kādam pierādīt īpašuma tiesības. Bitkoina gadījumā, bitkoina maks un tajā ietverto slepeno atslēgu (atslēgas) ir nešķirami matemātiski saistīti. Kad jūsu maks ir parakstījis transakciju ar pareizo privāto atslēgu, viss tīkls redz, ka atslēgas sakrīt, un bitkoini tiek pārskaitīti. Bet nav nekāda veida, kā uzminēt jūsu privāto atslēgu, lai nozagtu jūsu grūti nopelnītos bitkoinus.

Apstiprinājums

Apstiprinājums nozīmē, ka Bitkoina tīkls apstrādāja transakciju un tā gandrīz noteikti netiks atcelta. Transakcijas saņem apstiprinājumus, kad tās ir iekļautas blokā un tālāk visos turpmākajos blokos. Pat vienīgais apstiprinājums var tikt uzskatīts par drošu neliela apjoma transakcijai, tomēr lielām summām, piemēram, 1000 ASV dolāriem un vairāk, būs saprātīgi pagaidīt vismaz 6 apstiprinājumus. Katrs apstiprinājums ekspotenciāli samazina transakcijas atcelšanas risku.

Privātā atslēga

Privātā atslēga ir slepena informācija, kas apliecina jūsu tiesības tērēt bitkoinus ar īpaša maka ( bitkoina maks ) palīdzību, izmantojot kriptogrāfisko parakstu. Jūsu privātā atslēga (atslēgas) tiek glabātas jūsu datorā, ja izmantojat programmatūras maku;vai tās tiek glabātas attālos serveros, ja izmantojat mobilo aplikāciju maku. Nedrīkst publiski izpaust savas atslēgas, jo tās ļauj tērēt bitkoinus no tām atbilstoša maka.

Hešreits

Hešošanas jauda (hešreits) ir Bitkoina tīkla skaitļošanas jaudas vienība. Bitkoina tīkls veic sarežģītus matemātiskus aprēķinus, lai nodrošinātu drošību. Kad tīkls sasniedz 10 Tetrahešu sekundē, tas nozīmē, ka tas var veikt 10 triljonus aprēķinus 1 sekundē.

Bloku ķēde

Bloku ķēde (blokķēde) ir visu Bitkoina tīkla transakciju publisks ieraksts hronoloģiskā secībā. Bloku ķēde ir vienota visiem Bitkoina lietotājiem. Tā tiek izmantota, lai nodrošinātu bitkoina transakciju nemainīgumu un novērstu divkāršos tēriņus.

BTC

BTC bieži izmanto viena bitkoina apzīmēšanai (arī ₿).

P2P

Termins peer to peer nozīmē sistēmu, kas darbojas kā organizēta kopiena, dodot iespēju ikvienam dalībniekam tieši mijiedarboties ar pārējiem. Bitkoina tīkls ir uzbūvēts tā, ka katrs lietotājs translē pārējo transakcijas. Galvenais ir tas, ka darbam nav nepieciešama nekāda banka vai cits starpnieks.

© 2020 The Bitcoin Foundation Latvia

error

Vai bija noderīgi? Ja jā, tad atbalsti lūdzu mūs sociālajos tīklos - sekojot vai spiežot like. Lai varam sniegt informāciju vēl vairāk iedzīvotājiem Latvijā par Bitcoin. Paldies Tev jau iepriekš par atbalstu!

Ziņas e-pastā