Bitcoin ( latv. Bitkoins ) paveicās parādīties pasaulē ideālā momentā, laikā kad pasaulē plosījās finansiālā krīze, kura atklāja esošās finansu un politiskās sistēmas trūkumus un veicināja diskusijas par nepieciešamību veikt pārmaiņas esošajā sabiedrības uzbūvē. Ja Latvijā šajā laikā notika dažu priviliģēto glābšana no 9 gramu svina izstrādājumiem un klusa nācijas galvenā resursa – cilvēku – emigrācija, ASV radās projekti Tea Party, Occupy Wall Street un WikiLeaks. Visi šie projekti bija ar dažādiem mērķiem, tomēr tos vienoja vēlēšanās atņemt varu priviliģētai un korumpētajai elitei.
Bitkoins piedāvāja vienu tehnoloģisku iespēju kā to izdarīt. Bitkoina potenciālu pierāda to atbalstītāju dažādība, kuri bija gatavi pamest savas profesijas, lai pievienotos Bitkoina atbalstītāju pulkam. Daudzi Silīcija ielejas uzņēmumu vadītāji veica ieguldījumus Bitkoinā 2014. un 2015.gadā, lai atņemtu tirgus daļu tādām maksājumu sistēmām kā PayPal, VISA un Western Union. Jau pašā Bitkoina attīstības sakumā izkristalizējās Bitkoina kā universālās naudas priekšrocības, – Bitkoinus nevajadzēja mainīt uz katras robežas, maksājumos nebija jānorāda savus personīgos datus, nebija iespējams manipulēt ar Bitkoina emisijas datiem ( drukāt naudu neierobežotos daudzumos ), starptautiskie naudas pārvedumi praktiski bez komisijas, mikromaksājumi un iespējas nabadzīgo valstu iedzīvotājiem piedalīties finanšu tirgos.
Bitkoinu par vērtību padara cilvēki, kuri to popularizē, cilvēki kuri riskē un kārtējo reizi paceļ zināšanu horizontu. Satoši Nakamoto, kurš radīja Bitkoina kodu no sabiedrības uzmanības apvāršņa pazuda 2011.gadā, atstāja programmatūru ar atvērto kodu, kuru citi lietotāji varēja brīvi lietot un uzlabot. Jau 2015.gadā tas saturēja tikai 15% no sākotnējā Satoši Nakamoto koda.
Daži no Bitkoina sākotnējiem entuazistiem kļuva pasakaini bagāti, daži nokļuva cietumā. Bitkoins patstāvīgi atrodas uz kraha robežas, jo šajā attīstības stadijā atkarīgs no dažādu valstu regulatoriem. Tas arvien kā kaķis krīt uz kājām, uzrādot savā sākotnējā posmā vērtības 10 reižu pieaugumu gadā, un šobrīd 5 reižu pieaugumu gadā, faktiski ierakstoties Fibonači sekvences parametros. Mēs pastāstīsim Bitkoina īsu attīstības vēsturi un pieminēsim svarīgākās figūras, kuras veicināja tā attīstību, tādejādi kliedējot mītus par Bitkoina kriminālo dabu.
Bitkoina vēsture – nozīmīgākie datumi un skaitļi.
2008.gada augusts.
Satoši Nakamoto uzraksta vēstuli Adamam Bekam ( attēlā ), lai tas dod slēdzienu par kaut-ko, ko viņš nosaucis par Bitcoin. Vēstulei pievienotais pdf fails atklāj, ka Satoši Nakamoto ir lieliski informēts par agrāk veiktajiem mēģinājumiem radīt autonomu ciparu naudu. Adams Beks šobrīd ir kompānijas Blockstream vadītājs.
2009.gada 3.janvāris.
2009.gada 3.janvārī Satoši Nakamoto palaida bitkoina galveno tīklu, iegūstot ģenēzes bloku ar 50 bitkoiniem.
Satoši Nakamoto un Bitcoin izveides motīvi līdz pat šim laikam ir noslēpums, kuru mēģina atminēt arī žurnālisti ārpus kopienas ietvariem. Tomēr fakts, ka pirmās kriptovalūtas ģenēzes bloka hešā ietverts Lielbritānijas izdevuma 2009. gada The Times raksta virsraksts “Chancellor on brink of second bailout for banks” , – liecina par to, ka 2008. gada pasaules finanšu tirgus krīze un valstu lielo banku parādu izpirkšanas politika bija viens no Satoši Nakamoto stimuliem radot bitkoinu.
2009.gada 8.janvāris.
Satoši Nakamoto publicē pirmo Bitcoin v.0.1. versiju:
2009.gada 10.janvāris.
Satoši Nakamoto ( Bitcoin izgudrotāja pseidonīms ) publicē akadēmiskā stilā uzrakstītu 10 lappušu Bitkoina aprakstu. Mājaslapā www.bitcoin.org iespējams ielādēt pirmo Bitcoin versiju. Tīklā saslēgti tikai divi datori – Satoši Nakamoto un datorzinātnieks Hels Finnijs ( Hal Finney ).
2004.gadā Hels rada pirmo algoritmu “Daudzreizējam darba izpildes pierādījumam”, kurš faktiski ir Bitcoin algoritma priekšvēstnesis.
2009.gada janvārī Hels Finnijs kļūst par pirmo transakcijas saņēmēju Bitcoin tīklā.
Running bitcoin
— halfin (@halfin) January 11, 2009
Hels Finnijs miris 2014.gada 28.augustā un krionēts ( iesaldēts ) kompānijā Alcor Life Extension Foundation.
Satoši Nakamoto nosūta pilno Bitcoin koda versiju Kriptogrāfiskajai biedrībai ( ASV ). Kodā minēts, ka jaunas monētas tiks izlaistas katras 10 minūtes. Tāpat noteikts bitkoinu emisijas grafiks un daudzums – 21 mlj..
2009.gada maijs.
Satoši Nakamoto saņem vēstuli no soma Marti Malmi: “Es diezgan labi zinu Java un C, pateicoties mācībām institūtā ( es studēju informātiku ), tomēr man nav izstrādes pieredzes. Man gribētos palīdzēt Bitkoinam, ja es varu būt noderīgs”. Satoši Nakamoto piedāvā Marti žurnālista darbu Bitkoina popularizēšanai. Pēc neilga laika Marti Malmi kļūst par lapas bitcoin.org moderatoru.
2009.gada rudens.
Tiek palaists Bitkoin-forums. Forumā pierakstās kāds lietotājs zem nika “NewLibertyStandart” . Jaunais apmeklētājs izsaka vēlmi nopirkt Bitkoinus par naudu. Pirmās bitkoina pārdošanas operācijas cilvēces vēsturē laikā NewLibertyStandart iegādājas 5050 bitkoinus par $ 5,02, apmaksājot pirkumu ar PayPal transakcijas palīdzību.
2010.gada aprīlis.
Lāslo Hanečs sāk darbu pie bitkoina interneta mezgla izstrādes Apple datoriem.
Programmētājs no Masačūsetas ( ASV ) Gevins Andresens ( Gavin Andresen ) sāk strādāt pie Bitcoin koda uzlabošanas. Gevins pamet labi apmaksātu darbu un iesaistās Bitcoin popularizēšanā. Gevins šobrīd ir Vispasaules Bitcoin Foundation galvenais zinātniskais līdzstrādnieks, viņam ir pieeja alert-atslēgai, kas ļauj nosūtīt visiem Bitcoin tīkla dalībniekiem paziņojumu par kritiskajām problēmām tīklā. 2011.gada aprīlī FORBES citē viņa izteikumus: “Bitcoin izstrādāts tādēļ, lai mēs nonāktu atpakaļ pie decentralizētas apmaiņas sistēmas starp cilvēkiem. Tas ir labāks zelts par zeltu…”
2010.gada 22.maijs.
Programmētājs Lāslo Hanečs pasūta picu no picēriju tīkla Papa John’s (ASV ) un par divām picām samaksā 10 000 bitkoinus par katru. Attēlā Lāslo atkārto savu meistarstiķi Bitkoina-picas dienā, kura tiek svinēta bitkoina entuazistu vidū katru gadu 22.maijā.
2010.gada 12.jūlijs.
Pēc publikācijas Slashdot Bitcoin programmnodrošinājuma ielādes daudzums no 3000/jūnijā kāpj līdz 20000/jūlijā.
2010.gada 18.jūlijs.
Tiek palaista pirmā Bitcoin birža – mt.gox.com. Pirmās dienas apgrozījums sastāda $ 1. Nedēļas beigās tas paceļas līdz $100.
2010.gada jūlija beigas.
Tiek atklāta pirmā nopietnā Bitcoin koda kļūda, par kuru paziņo tīkla dalībnieks ArtForz, kļūda tiek izlabota un tas pierāda decentralizēta tīkla priekšrocību, jo ArtForz šo kļūdu neizmanto savā labā.
2010.gada septembris.
Par Bitcoin biržas MtGox līdzīpašnieku kļūst Marks Karpeless ( Mark Karpeles ). Kopā ar Džedu Makkālebu ( Jed McCaleb ) viņi attīsta MtGox par tobrīd lielāko Bitcoin biržu pasaulē.
2010.gada oktobris.
Bitcoin kļūst par maksāšanas līdzekli nelegālajā ASV vietnē Silk Road.
2011.gada aprīlis.
3 dienu laikā Bitcoin cena paceļas par 75% – no $ 1.89 līdz $ 3.30.
2011.gada 19.jūnijs.
Notiek vēsturē zināmais pirmais lielais hakeru uzbrukums MtGox biržai, kuras laikā hakeru grupējums, izmantojot piekļuvi biržai, rada 100 000 jaunus bitkoinus un cenšas tos pārdot pa minimālo cenu. uzbrukums tiek apturēts un visi darījumi anulēti.
2012.gada maijs.
Bitcoin atvērtā koda programmatūra tiek izvietota GitHub vietnē, kulta vietnē, kurā jebkurš no programmētājiem var piedāvāt savas koda izmaiņas un apspriest to.
2012.gada augusts.
Dvīņu brāļi Winklevossi investē Bitcoin biržā BitInstant un sāk aktīvi uzpirkt bitkoinus ar mērķi savā īpašumā iegūt 1% no visu bitkoinu apjoma.
2012.gada oktobris.
Par bitkoinu sāk ineresēties argentīniešu izcelsmes uzņēmējs Vences Kasaress ( Wences Casares ), kurš sāk aktīvi investēt bitkoinā. Šobrīd Vences ir jaunuzņēmuma XAPO radītājs un PayPal direktoru padomes loceklis.
2013.gada janvāris.
Biržas BitInstant peļņa mēnesī sasniedz $ 250 000.
2013.gada 3.marts.
Uzņēmējs Vences Kasaress iepazīstina ar Bitcoin Silīcija ielejas elites uzņēmējus kādas prvātas konferences laikā, palīdzot uzstādīt viņu telefonos bitcoin-makus un veicot $ 250 000 vai 6400 bitkoinu pārskaitījumu dažu minūšu laikā.
Bitcoin cena dažu dienu laikā pieaug no $ 32 līdz $ 40 par 1 BTC.
Džeds Makkalebs rada jaunu kompāniju – Ripple, kuras kriptovalūta XRP šobrīd ir trešā lielākā kriptovalūta pēc tirgus kapitalizācijas lieluma.
2013.gada marts.
Tiek radītas pirmās kompānijas, kuras izstrādā specializētus čipus Bitcoin operāciju apstrādei un Bitcoin iegūšanai: Butterfly Labs un Avalon. Indiešu izcelsmes silīcija ielejas uzņēmējs Baladži Šrinivasans rada slepenu projektu 21e6 ar mērķi izstrādāt specializētu čipu Bitcoin transakciju apstrādei un iegūšanai.
Notiek pirmais hardfork jeb tīkla dalīšanās ( viena tīkla datoru daļa par konkursa uzvarētāju uzskata vienu datoru, otra citu un sākas blokķēdes dalīšanās, vairāk skatīt sadaļā Tehnoloģija ). 30 minūšu laikā 1 BTC cena krītas no $49 uz $45. Darbības tīklā un biržās tiek apturētas, lai izvairītos no hardfork tālākās attīstības. Notiek programmatūras atjaunošana un problēmas beidzas, bitcoin vērtība biržās atkal sāk kāpt.
2013.gada 27.marts.
Bitcoin tirgus kapitalizācija sasniedz $ 1 miljardu.
2013.gada 17.maijs.
Notiek pirmā Bitcoin Foundation konference ASV.
2013.gada jūnijs.
Tiek palaista Bitcoin vietne Blockchain.info, kur šobrīd iespējams radīt savu Bitcoin un Ethereum maku un nopirkt bitkoinus par summu līdz 300 EUR bez reģistrācijas.
2013.gada 2.oktobris.
FIB ( FBI angl. ) izmeklētāji notver nelegālā melnā tirgus Silk Road radītāju Rosu Ulbrihu un slēdz Silk Road tīklu. Bitcoin kurss krīt no $ 140 līdz $ 110 par 1 BTC, tomēr īsā laikā bitkoina kurss atgriežas izejas pozīcijās.
2013.gada oktobris.
Ķīnas meklēšanas vietnes gigants Baidu sāk pieņemt apmaksai bitkoinus. Bitcoin kurss ceļas no $140 līdz $200 par 1 BTC.
2013.gada novembris.
Pēc PayPal paziņojuma, ka tas pēta iespējas norēķiniem izmantot bitcoin, tā kurss kāpj līdz $267 par 1 BTC.
2013.gada 18.novembris.
Bitcoin Foundation jurists Patriks Murks saka savu uzrunu ASV Senātā. Laikā kad vinš beidz savu uzrunu, 1 BTC cena MtGox biržā sasniedz $700.
2013.gada 3.decembris.
Argentīniešu izcelsmes uzņēmējs Vences Kasaress ( Wences Casares ) dažu dienu laikā saņem $20 mlj. investīcijas savam XAPO jaunuzņēmumam.
2014.gada februāris.
Bitcoin biržas MtGox krahs.
2014.gada 6.marts.
Žurnālisti apgalvo, ka atraduši Satoši Nakamoto. Tomēr drīz pats Satoši Nakamoto noliedz šo informāciju. Šajā pašā laikā Bitcoin tiek prezentēts Goldman Sachs Ņujorkas galvenajā birojā.
2017.gada 18.decembris
Bitcoin vērtība sasniedz $20 000 par 1 BTC. Visiem bitkoina lietotājiem acu priekšā sāk figurēt attēlā redzamais skaitlis uz lielākā nomināla ASV dolāra banknotes par 1 BTC. Parādās visoptimistiskas prognozes par bitkoina kursu $1 mlj. par 1 BTC. Pasaulē sākas nepieredzēts bitkoina pirkšanas bums, gluži kā tulpju drudža laikā Nīderlandē, bet kuram seko lēzens un nepārtraukts bitkoina vērtības kritums 2018.gada garumā līdz pat $3200 par 1 BTC 2018.gada decembrī.
2018.gada 22.janvāris
Sāk darbību Latvijas Bitkoina biedrības mājaslapa un kriptovalūtu jaunāko ziņu vietne. Mūsu logotipā attēlotais Hermejs simbolizē bitkoina maksājumu ātrumu un priekšrocības, salīdzinājumā ar esošo banku sistēmu, kuras var Jūsu naudu iesaldēt, arestēt, laikā neizsniegt un veikt citas nepatīkamas darbības. Ar bitkoinu tas nav iespējams, kaut protams pastāv hakeru riski. Mēs esam ieradušies uz palikšanu, lai skaidrotu, apmācītu un iedvesmotu lietot kriptovalūtas ikdienā, jo eiro un dolāru banknotes ir skaistas, bet pēc desmit gadiem to vieta būs skaistā rāmītī Jūsu mājoklī pie sienas.
2019.gada 15.janvāris
Latvijas Bitkoina biedrība pirmo reizi Latvijas vēsturē, svinot savu 1-gada jubileju, palaiž pirmo specializēto mājaslapu bitkoina treideriem www.bitkoins.info un kriptovalūtu treideriem www.kriptovalutas.eu, kur kriptovalūtu kursi atspoguļojas reālā laikā!
2019.gada 23.septembris
Kriptovalūtu platforma Bakkt 2019.gada 23.septembrī pārdod savu pirmo Bitcoin fjūčeru kontraktu. Var teikt, ka ar to sākas Bitcoin pieņemšana no lielo finansu konglomerātu puses, jo tiem saprotami finansu instrumenti uz Bitcoin bāzes sāk iekarot ne tikai ASV tirgu, bet sāk parādīties arī Eiropā. Bitkoinam savu uzmanību sāk pievērst Volstrītas milži.
2020.gada marts
Bitcoin izgāž testu kā drošā osta un patvērums iepretī Volstrītai, jo sākoties Covid-19 krīzei cena par 1 BTC dienas laikā nogāžas līdz $3500. Tīkls ir pārslogots, komisijas augstas un daudzas biržas vienkārši uzkaras, jo nespēj vai negrib izpildīt klientu orderus.
2021.gada marts
Elektroautomobiļu ražotājkompānija TESLA investē Bitcoin savus brīvos līdzekļus – $1.5 miljardu apmērā. Krīt 1 Bitcoin cenas rekords un aizvien vairāk institucionālo investoru sāk ieguldīt naudu Bitcoin. Twitter tīklā parādās “sarkano acu” fenomens, kur uzticīgākie fani gaida to pašu banknoti ar Vilsona kungu $100 000 vērtībā.
2021.gada 14.aprīlis
Bitcoin sasniedz jaunu cenas rekordu – ATH – pagaidām $64 552 par 1 BTC, un izskatās ka negrasās apstāties.
2021.gada 21.aprīlis
The Bitcoin Foundatation Latvia atver jaunu resursu internetā – kriptomaks.lv, kur vienuviet apkopota visa svarīgākā informācija par Bitcoin, kriptovalūtu biržām un kriptomakiem. Izbaudām!
Bitkoina logotipa radīšanas vēsture.
Kad pirms desmit gadiem Satoši publicēja white paper un pēc dažiem mēnešiem ieguva bitkoina ģenēzes bloku, bitkoinam vēl priekšā bija ļoti tāls ceļš. Nebija ne maku, ne bloku apskatu, ne biržu. Patiesībā tad vēl nebija arī zināms pat bitkoina kurss. Bitkoinam nebija arī sava simbola.
Pirmoreiz logotipu mēģināja izveidot pats Satoši Nakamoto. Viņš centās izveidot emblēmu pirmajam bitkoina klientam. Tajā bija attēlota zelta monēta ar burtiem BC.
Tomēr 2010. gada sākumā , brīdī, kad sāka veidoties neliela bitkoina atbalstītāju kopiena, tā sāka apspriest logotipa nomaiņu. Bija priekšlikums izmantot Unicode simbolu, kas varētu personificēt kriptovalūtu un palīdzēt lietotājiem standartizēt bitkoina simbolu.
Bitkoina logotipa evolūcija
2010.gads Satoši variants:
2010.gads:
2011.gads:
2010.gada 5. februārī forumā Bitcointalk lietotājs ar segvārdu NewLibertyStandard uzrakstīja šādu ziņojumu:
“Es piedāvāju izmantot Taizemes bata simbolu ฿ kā bitkoina oficiālo logotipu. Valūtas trīs burtu kods var būt BTC”
Jāatzīmē, ka šis pats lietotājs pirmais nopirka bitkoinus četrus mēnešus pirms tam, samaksājot 5,02 dolārus par 5050 BTC. Viņa priekšlikums izraisīja intensīvu diskusiju, kurā lietotāji satraucās par iespējamo sajukumu ar Taizemes valūtas simbolu.
Pirmās transakcijas vēl kā BC Avots: Bitcoin.com
Jaunais logotips kā jauns bitkoina attīstības posms: 2010.gada 1. novembrī foruma lietotājs ar segvārdu bitboy dalījās ar savu jaunā logotipa izstrādi, kurā monēta bija plakana un oranža, bet valūtas zīme bija pagriezta par 14 grādiem.
Bitkoinam nav centrālās varas institūcijas. Pat neskatoties uz to, ka tad vēl Satoši Nakamoto aktīvi piedalījās kopienā kā faktiskais galvenais izstrādātājs, bitkoina lietotāji nekādi nevarēja vienoties par oficiālo logotipu. Aptauja 2011. gada vidū parādīja vērā ņemamu pārsvaru par labu simbolam ฿, kas apsteidza dažādus variantus – tādus kā β, Ƃ un Ƀ. 2017. gada beigās – bitkoins beidzot iegūst savu unikālo Unicode simbolu un galīgi nostiprināsies.
2011. gada balsojums
© 2019 BITCOIN FONDS LATVIJA